Poznajemy koszatniczkę. Część 1 – koszatniczka w naturze.

koszatniczka
W związku z tym, że w ostatnim czasie otrzymałem od Państwa wiele pytań dotyczących koszatniczek, stąd też kolejne artykuły poświęcę tym właśnie gryzoniom.

Koszatniczka zwyczajna (Octodon degus) jest gatunkiem gryzonia należącym do rodziny Octodontidae. Zwierzęta te pochodzą z Ameryki Południowej (z Chile), gdzie bytują na zachodnich stokach Andów. Występują tam licznie (do 250 sztuk na 1 ha).Koszatniczki charakteryzuje aktywność całoroczna i dzienny tryb życia. Śpią w cyklach 20-minutowych. Tworzą kolonie, w obrębie których ustalana jest struktura hierarchiczna.

weterynarz Szymon Bugucki Ostrów Wielkopolski

więcej …

Poznajemy koszatniczkę. Część 2 – koszatniczka w domu.

Koszatniczki są towarzyskie i dobrze czują się w obecności swoich pobratymców. Jeżeli nie planujemy rozmnażania warto kupić parę jednopłciową – 2 samce lub 2 samice. W przypadku samców może wystąpić wzajemna agresja (ostatecznością jest kastracja takich osobników).

weterynarz Szymon Bugucki Ostrów Wielkopolski

więcej …

Poznajemy koszatniczkę. Część 3 – Zdrowie koszatniczek.

Koszatniczka nie należy do zwierząt chorowitych. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, na pewno będzie cieszyć się zdrowiem i długim życiem.

weterynarz Szymon Bugucki Ostrów Wielkopolski

więcej …

Krok po kroku do decyzji – kupujemy psa.

Związek człowieka z psem trwa już ponad 12 tysięcy lat. Na przestrzeni czasu zmieniło się wiele w stosunkach między tymi czworonogami a ludźmi. Pies udomowiony (Canis lupus familiaris) pochodzący najprawdopodobniej od wilka (Canis lupus) swoją wędrówkę z ludźmi rozpoczął w Azji Wschodniej, skąd rozprzestrzenił się po całym świecie. Bezwzględny wiatr cywilizacji rozwiał ostatecznie pierwotną funkcję jaką spełniał w społeczeństwie opisywany tutaj najstarszy udomowiony ssak mięsożerny. Pies w większości przypadków z nieocenionego pomocnika w walce o pożywienie i oddanego obrońcy stał się towarzyszem życia, partnerem do zabaw i tylko niekiedy pełni jeszcze tak odpowiedzialne funkcje jak ratowanie ludzkiego życia czy też pomoc w naszej ludzkiej niepełnosprawności.

weterynarz Szymon Bugucki Ostrów Wielkopolski

więcej …

Żywienie psów seniorów

pies-senior

Dieta psów różni się od diety ich prz odków żyjących w naturze. Odmienna jest też częstotliwość spożywanych posiłków. P odczas gdy pies zjada regularnie produkty, które przygotuje człowiek to jego dziko żyjący pobratymiec jada nieregularnie i tylko to co sam upoluje. Zmiana sposobu odżywiania jaka nas trąpiła w związku z socjalizacją psów nie koniecznie była dla nich korzystna. Jednak starania specjalistów mające na celu optymalizację procesu żywienia doprowadziły do sytuacji, w której dysponujemy odpowiednio dobranymi składnikami pokarmowymi, odpowiadającymi fizjologicznym potrzebom żywieniowym psów.

weterynarz Szymon Bugucki Ostrów Wielkopolski

więcej …

Najczęstsze problemy stomatologiczne u psów i kotów

Płytka nazębna
Jest osadem bakterii, resztek pokarmu , złuszczonych nabłonków i śluzu zbierającego się na powierzchni zęba. Pojawia się po kilku godzinach po wyczyszczeniu zębów. Następstwem jej powstawania są choroby przyzębia. Dodatkowy wpływ na tworzenie się płytki nazębnej ma nierówna powierzchnia zęba(grudki i bruzdy) które są łatwym miejscem przyczepu dla bakterii. Ponadto kleista konsystencja pokarmu, duża zawartość cukrów w diecie, zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów ślinowych maja duży wpływ na szybkość procesu mineralizacji płytki.

oprac. weterynarz Ostrów

więcej …

Białaczki u psów i kotów

Termin „białaczka” zarezerwowany jest dla nowotworów układu krwiotwórczego wywodzących się ze szpiku kostnego i mogących mieć charakter limfoidalny (białaczki limfatyczne) lub nielimfoidalny (białaczki nielimfatyczne).
Ze względu na stopień dojrzałości komórek nowotworowych oraz przebieg kliniczny dzieli się białaczki na: ostre lub przewlekłe.
Ostre białaczki charakteryzuje agresywny przebieg kliniczny i szybki postęp choroby. Wczesne formy blastyczne proliferują w szpiku kostnym kosztem prawidłowej hematopoezy dostając się do krwi …

oprac. weterynarz Ostrów

więcej …

Choroby zakaźne stanowiące największe zagrożenie dla życia królików

Króliki są nieodporne na choroby, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Do chorób, które stanowią największe zagrożenie życia zalicza się: myksomatozę, wirusową krwotoczną chorobę królików (tzw. pomór), kokcydiozę …

oprac. weterynarz Ostrów

więcej …

Najczęstsze choroby ginekologiczne występujące u psów i kotów

Choroby ginekologiczne zarówno u suczek jak i u kotek różnią się swoją częstotliwości jak i objawami u każdej z nich. Wynika to przede wszystkim z fizjologii układu rozrodczego tych zwierząt. Suczki dojrzałość płciową osiągają w zależności od wielkości rasy od 6 do 24 miesiąca życia. Okres między początkiem jednego cyklu a rozpoczęciem kolejnego, czyli okres międzyrujowy, wynosi …

oprac. weterynarz Ostrów

więcej …