Króliki są nieodporne na choroby, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Do chorób, które stanowią największe zagrożenie życia zalicza się:
MYKSOMATOZĘ
– WIRUSOWĄ KRWOTOCZNĄ CHOROBĘ KRÓLIKÓW (tzw. pomór)

KOKCYDIOZĘ

 

MYKSOMATOZA

Jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową królików. Myksomatoza szerzy się bezpośrednio między królikami, drogą powietrzną, kurzem, poprzez pchły i komary. Charakterystycznym objawem jest obrzęk powiek, nosa, wyciek wodny z oczu, zaczerwienienie spojówek, gorączka i apatia. Występować mogą także galaretowate obrzęki podskórne na zewnętrznych narządach płciowych. Pojawia się także silna duszność w wyniku rozwoju zapalenia płuc. Ponadto obserwuje się szybko postępujące wychudzenie pomimo zachowanego apetytu. Specyficzne leczenie przyczynowe nie istnieje. Skutecznym sposobem zapobiegania infekcji jest wczesne i systematyczne szczepienie królików. Należy także stworzyć środowisko czyste, co najmniej raz na dwa tygodnie powinno się dezynfekować klatkę. Konieczne jest regularne odrobaczanie naszych pupili. Ważne jest by przed wpuszczeniem nowego króliczka zastosować minimum 2 tygodniową kwarantannę.

krolik1

Zdj.1. Obrzęk powiek i nosa

krolik2

Zdj.2. Obrzęk powiek

 

WIRUSOWA KRWOTOCZNA CHOROBA KRÓLIKÓW (tzw. pomór)

 Młode króliki są odporne na infekcję, prawdopodobnie dzięki przeciwciałom matczynym. Najczęściej chorują króliczki w wieku od 8 tygodnia życia. Przebieg choroby zależy głównie od wieku i kondycji zwierzęcia. W 80% jest to choroba śmiertelna. W jej przebiegu obserwuje się gwałtownie narastającą duszność , a u części chorych zwierząt pojawia się dodatkowo pienisty lub krwisty wyciek z otworów nosowych, pyszczka i ewentualnie z dróg rodnych. Do objawów zalicza się także utrata apetytu, przekrwienie spojówek, biegunka. Ostra postać choroby charakteryzuje się objawami neurologicznymi takimi jak: nieskoordynowane ruchy, konwulsje, zmiany zachowania, później sinica i krwawienie z nosa. Króliki, które przeżyją to stadium rozwijają się objawy żółtaczki i wychudzenie. W większości przypadków następuje zgon. Jak w przypadku myksomatozy leczenie przyczynowe nie istnieje. Jedyną formą ochrony zdrowych królików jest regularne szczepienie, odrobaczanie i przestrzeganie prawidłowych warunków zoohigienicznych.

 

 

KOKCYDIOZA

 Jest w 70% śmiertelną chorobą pasożytniczą wywołaną przez m.in. dwa gatunki pasożytów: atakujący nabłonek wątroby Eimeria stiedae oraz atakujący nabłonek jelit Eimeria perforans. Wysoka śmiertelność występuje szczególnie u młodych królików, nieszczepionych, o obniżonej odporności. Charakterystycznym objawem jest utrata apetytu,wychudzenie, osłabienie i niedokrwistość (blade błony śluzowe),biegunka ( może pojawić się krew w kale) i żółtaczka.

kokcydia

Zdj.3. Kokcydia, Eimeria perforans

oprac. Szymon Bogucki – weterynarz Ostrów

Ostrowskie Centrum Weterynaryjne

Lecznica dla zwierząt
Kardynała M. Ledóchowskiego 57
63-400 Ostrów Wlkp.