Koszatniczki są towarzyskie i dobrze czują się w obecności swoich pobratymców. Jeżeli nie planujemy rozmnażania warto kupić parę jednopłciową – 2 samce lub 2 samice. W przypadku samców może wystąpić wzajemna agresja (ostatecQznością jest kastracja takich osobników).

Kupując te ruchliwe gryzonie musimy przygotować im odpowiednie warunki. Klatka powinna być duża, najlepiej druciana z półeczkami do skakania i wspinania. Odradzam akwarium – nie zapewnia wentylacji (wilgoć sprzyja schorzeniom dróg oddechowych). Akcesoria znajdujące się w klatce (miseczki, poidełka) nie mogą być wykonane z tworzyw sztucznych (plastik). Koszatniczki będą te elementy podgryzać co może niekorzystnie wpłynąć na funkcje przewodu pokarmowego. Dno klatki najlepiej wypełnić wiórami. Należy unikać drobnych trocin, które drażnią drogi oddechowe. Podłoże wymieniamy średnio raz w tygodniu. Zapewniamy kąpiel piaskową 2-3 razy w tygodniu,  ma ona znaczenie w utrzymaniu higieny okrywy włosowej. Optymalna temperatura otoczenia to ok. 20°C.  Gryzonie te są predysponowane do występowania chorób dróg oddechowych, są wrażliwe na przegrzanie i przeciągi (nie stawiamy klatki przy kaloryferach, drzwiach, oknach).

Istotnym elementem hodowli jest żywienie.

  1. Podstawą żywienia jest sucha, pełnowartościowa karma, którą podajemy 2 razy dziennie w ilości zalecanej przez producenta (najczęściej 1 łyżkę).
  2. Suchą karmę można suplementować w ograniczony sposób zbożami (owies, kukurydza), ziarnami słonecznika (kilka dziennie), sianem, orzechami (1-2 na tydzień).
  3. Podajemy codziennie świeżą i przegotowaną wodę.
  4. Karmę i wodę podajemy w umytych naczyniach (uwaga na detergenty – koszatniczki są wrażliwe).
  5. Bezwzględnie należy ograniczyć węglowodany i tłuszcze. Nadmiar cukru (słodycze, owoce) może prowadzić do cukrzycy i chorób układu krążenia. Nadmiar tłuszczu (orzechy) wpływa niekorzystnie na funkcję wątroby (stłuszczenie wątroby).
  6. Do klatki wkładamy gałęzie (kora stanowi pokarm i ułatwia ścieranie zębów, które rosną gryzoniom przez całe życie). Korzystamy z drzew liściastych (lipa, brzoza, jabłoń, grusza). Drzewa iglaste zawierają szkodliwe dla koszatniczek olejki eteryczne.
  7. Warto włożyć do klatki kostkę mineralną, która pomoże uzupełnić niedobory mineralne i zaspokoi naturalną potrzebę gryzienia.

oprac. Szymon Bogucki – weterynarz Ostrów

Ostrowskie Centrum Weterynaryjne

Lecznica dla zwierząt
Kardynała M. Ledóchowskiego 57
63-400 Ostrów Wlkp.