Koszatniczka nie należy do zwierząt chorowitych. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, na pewno będzie cieszyć się zdrowiem i długim życiem.

Biegunka jest jednym z objawów, które dotyczy problemów z przewodem pokarmowym koszatniczki. Zamiast charakterystycznych bobków na ściółce pojawia się luźny, nieuformowany stolec. Zdarza się ona często i ma tendencje do wielokrotnego powtarzania się, gdy koszatniczka je zbyt dużo sałaty lub innych świeżych warzyw, a także owoców.W takich przypadkach należy zwrócić uwagę na podawane składniki karmy i ograniczyć surowe warzywa i owoce, w zamian podawać tylko pokarm stały i siano oraz zapewnić zwierzęciu stały dostęp do świeżej wody.Po takiej zmianie w żywieniu biegunka zwykle szybko mija. Jeśli jednak koszatniczka nie chce jeść lub pić dłużej niż przez jeden dzień, należy ją zabrać do lekarza weterynarii.

Pokarm koszatniczek musi być rozsądnie dawkowany zwłaszcza jeżeli jego składnikami są orzechy, słonecznik czy kukurydza. Są to produkty zawierające duże ilości tłuszczu które mogą powodować problemy z wątrobą, a ich nadmiar powoduję znaczne zmiany wagi. Dodatkowo zwierzę staje się mało aktywne, osowiale, niechętne do zabawy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ilość podawanych orzechów, które są obfite w tłuszcze.

Oprócz odpowiedniej diety musimy zadbać o to aby koszatniczki miały stały dostęp materiałów umożliwiających  ścierania zębów, takich jak gałązki czy konary. Brak takich elementów w klatce może spowodować przerastanie zębów .Zbyt długie zęby uniemożliwiają prawidłowe pobieranie pokarmu, zwierzę często chudnie. Jeżeli zwierzę albo odmawia jedzenia, albo przyjmuje go bardzo mało , a jego waga gwałtownie spada , wówczas konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii.

Zwiększenie dobowej ilości spożywanych płynów, wzrost ilości wydalanego moczu oraz pojawiająca się zaćma, może świadczyć o rozwoju cukrzycy. Przyczyną jest podawanie  wielu produktów zawierających cukier: rodzynki, figi, ciastka. W tych przypadkach należy rezygnować z karmienia produktami zawierającymi cukier oraz konsekwentnie trzymać się nowej diety.Zaćma może mieć również podłoże genetyczne.Wzmożone oddawanie moczu o przykrym zapachu może być spowodowane nadmiarem natki pietruszki w codziennej diecie.

Częstymi problemami  u koszatniczek są zmiany dermatologiczne np łysienie na udach czy wytarta sierść na nosie. Wyrywanie sobie sierści na udach to przyzwyczajenie koszatniczek wynikające  z braku zajęcia i samotności dlatego warto zapewnić im np. towarzystwo w postaci innego osobnika. Natomiast wytarte noski koszatniczek to efekt intensywnego i upartego gryzienia klatek co jest częste a nawet nawykowe dla tych zwierząt gdy są pobudzone.Czasami w wyniku nieostrożnej zabawy bądź walki samców może dojść do oderwania ogonka. Włoski na końcu ogonka nie odrosną , a zamiast nich powstanie kikut ze zrogowaciałego naskórka.

Koszatniczki najbardziej wrażliwe są na choroby układu oddechowego. Przeziębienia pojawiają się często ,gdy klatka stoi w przeciągu, a temperatura jest zbyt niska, dlatego trzeba zwrócić szczególna uwagę na ten fakt wtedy gdy np. wietrzymy pomieszczenie w chłodny dzień. Pojawia się wydzielina z nosa, częste kichanie, kłopoty z oddychaniem, zwierzę staje się osowiałe. Nie leczone przeziębienie może przekształcić w zapalenie płuc, które jest bardzo groźne dla tego gatunku i wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

oprac. Szymon Bogucki – weterynarz Ostrów

Ostrowskie Centrum Weterynaryjne

Lecznica dla zwierząt
Kardynała M. Ledóchowskiego 57
63-400 Ostrów Wlkp.