„Każdy ma swoją wyspę św. Heleny, a jest nią starość.” E.Orzeszkowa

Z własnych doświadczeń, choć nie tylko, wynika, że bardzo często pacjentami w przychodni weterynaryjnej są zwierzęta starsze. Można zaryzykować nawet twierdzenie, że jest to najliczniejsza grupa naszych pacjentów.
U zwierząt starszych, podobnie jak u ludzi, w związku z upływem czasu, zaczynają pojawiać się zaburzenia funkcjonowania organizmu, które są charakterystyczne dla tego okresu życia. Sposób w jaki realizujemy naszą opiekę nad zwierzęciem ma zasadniczy wpływ na tempo i sposób w jaki ono się starzeje. Pamiętajmy, że zapewnienie spokojnej , łagodnej i zdrowej starości, w zdecydowanej mierze zależy od sposobu opieki nad… szczenięciem, kocięciem! Prawidłowy rozwój zwierząt w okresie młodzieńczym ma bezpośrednie przełożenie na stan ich zdrowia w wieku dojrzałym i starczym.
Coraz częściej właściciele psów i kotów pragną zapewnić swoim zwierzętom komfortową starość i godny koniec życia. Niekiedy staramy się przedłużyć życie zwierzęciu, które jest traktowane jak członek rodziny, o kilka miesięcy, czasem tygodni. Niekiedy poprawiamy komfort samej starości. Innym razem łagodzimy ból. Zawsze przyświeca nam jeden cel – pomóc zwierzęciu godnie przeżyć swoją starość.
Chcąc zapewnić zwierzęciu komfortową starość należy pamiętać o wykonywaniu okresowych badań kontrolnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala lekarzowi możliwie szybko wychwycić potencjalne zagrożenia i sprawnie wdrożyć działania korygujące.

Ostrowskie Centrum Weterynaryjne w ramach geriatrii oferuje:                                      
 – okresowe badanie ogólne, obejmujące głównie:
* badanie kontrolne oczu, uszu
* badanie kontrolne stanu uzębienia
* badanie kontrolne powłoki skórnej
* badanie kontrolne masy ciała i otłuszczenia
– okresowe badanie ogólne starszych samców, obejmujące głównie:
* badanie kontrolne gruczołu krokowego (prostaty)
* badanie kontrolne zewnętrznych narządów płciowych
* badanie kontrolne jąder
– okresowe badanie ogólne starszych samic, obejmujące głównie:
* badanie kontrolne gruczołu mlekowego
* badanie kontrolne zewnętrznych narządów płciowych
* badanie kontrolne macicy – USG
– okresowe badanie kardiologiczne – EKG
– okresowe badanie parametrów morfologicznych i biochemicznych krwi, odzwierciedlających funkcjonowanie narządów wewnętrznych

Pacjenci naszej przychodni mogą skorzystać ze specjalnego, promocyjnego programu kontroli stanu zdrowia dla zwierząt starszych – „SENIOR”.

gabinet diagnostyczny - USG

Gabinet diagnostyczny – USG

oprac. Szymon Bogucki – weterynarz Ostrów

Ostrowskie Centrum Weterynaryjne

Lecznica dla zwierząt
Kardynała M. Ledóchowskiego 57
63-400 Ostrów Wlkp.