Związek człowieka z psem trwa już ponad 12 tysięcy lat. Na przestrzeni czasu zmieniło się wiele w stosunkach między tymi czworonogami a ludźmi. Pies udomowiony (Canis lupus familiaris) pochodzący najprawdopodobniej od wilka (Canis lupus) swoją wędrówkę z ludźmi rozpoczął w Azji Wschodniej, skąd rozprzestrzenił się po całym świecie. Bezwzględny wiatr cywilizacji rozwiał ostatecznie pierwotną funkcję jaką spełniał w społeczeństwie opisywany tutaj najstarszy udomowiony ssak mięsożerny. Pies w większości przypadków z nieocenionego pomocnika w walce o pożywienie i oddanego obrońcy stał się towarzyszem życia, partnerem do zabaw i tylko niekiedy pełni jeszcze tak odpowiedzialne funkcje jak ratowanie ludzkiego życia czy też pomoc w naszej ludzkiej niepełnosprawności.
Decydując się na zakup psa musimy mieć świadomość, że wiążemy się z tym stworzeniem nawet na kilkanaście lat. Podejmując właśnie taką decyzję bierzemy na siebie wielką odpowiedzialność i należy się zastanowić czy jesteśmy w stanie jej sprostać. Zakup psa podyktowany tylko nagłym impulsem, panującą modą czy też spełnieniem chwilowej zachcianki dziecka jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym, które często prowadzi do zasilenia liczby porzuconych, bezpańskich psów, kończących często swój żywot w podupadających schroniskach.
Wybór naszego psa powinien być poprzedzony odpowiedzią na kilka istotnych pytań:
Jaką wybrać rasę? A wybierać mamy naprawdę w czym. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wyróżnia około 400 ras psów. Kluczową rolę w wyborze rasy odgrywa nasz tryb życia i tak na przykład odpowiednią rasą dla osób lubiących życie rodzinne będzie labrador, dla ludzi aktywnych sportowo owczarek niemiecki, a dla domatorów shar-pei.
Pies czy suka? Suki są z reguły łagodniejsze niż psy. Musimy pamiętać, że w cyklu rozrodczym suki występuje okres cieczki, z którym mogą wiązać się pewne niedogodności takie jak na przykład grono adoratorów podążające za naszą suczką podczas spaceru. Psy są bardziej temperamentne, czasem agresywne i skłonne do ucieczek.
W jakim wieku kupić psa? Uważa się, że najbardziej optymalnym momentem do zmiany otoczenia jest w przypadku szczeniąt wiek około 10 tygodni. Wejście w posiadanie psa dorosłego należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem tak właściciela jak i psa.
Kupujemy czy adoptujemy? Jeśli zależy nam na psie rasowym powinniśmy poszukać odpowiedniego hodowcy lub poprosić o wskazówki Związek Kynologiczny czy też lekarza weterynarii. W sytuacji gdy rodowód nie odgrywa dla nas znaczenia byłoby wspaniałą postawą adoptować psa ze schroniska i w ten sposób pomóc tym stworzeniom poczuć się dobrze i komfortowo. Wdzięczność z ich strony mamy gwarantowaną.
oprac. Szymon Bogucki – weterynarz Ostrów